Klimatická, energeticky aktívna strecha STERED®

Obnoviteľná energia ako dôležitá súčasť klimaticky adaptívnych stavieb a energetickej hospodárnosti budov ( NEWMATEC 2022)

Realizácia energeticky aktívna vegetačná strecha s fotovoltaikou ( BIOSOLÁR)

Klimatická energeticky aktívna vegetačná strecha, plocha – CO2 úspora energií, chladiaci účinok – 12.2.2022

Realizácia a prvotné výsledky merania extenzívnych vegetačných striech na Žilinskej univerzite

https://stavba.tzb-info.cz/strechy/23763-realizacia-a-prvotne-vysledky-merania-extenzivnych-vegetacnych-striech-na-zilinskej-univerzite

Energetickú hospodárnosť budov je možné s výhodou dosiahnuť aplikáciou extenzívnej vegetačnej strechy. Miera znižovaní spotreby energie na chladenie a vykurovanie , ako preukazujú merania sa zvyšuje, ak je skladba s trvalým obsahom vody.

Aplikácii klimatická energeticky aktívna vegetačná strecha využíva schopnosť dosky STERED udržiavať dlhodobý obsah vody a zabezpečiť jej rozvod v ploche inštalovaním kvapkovej závlahy . Vďaka energie vody je KEAVS tak jedinečnou, energeticky aktívnou aplikáciou, ktorá reaguje na dlhé obdobia bez zrážok , zvyšujúcu sa intenzitu slnečného žiarenia, počtom tropických dní a nocí.

Namerané výsledky sumarizujúce ročné skúsenosti ukazujú na výrazný pozitívny vplyv vegetačnej strechy tak na teplotný, ako aj na vodozádržný/retenčný režim. Vegetačné súvrstvie v zimnom období znižuje podchladzovanie povrchu a tým aj tepelnú stratu prechodom tepla. Súvrstvie, aj napriek tomu, že je mokré/vlhké/zamrznuté s vysokým súčiniteľom tepelnej vodivosti, prispieva k zlepšeniu tepelnoizolačných vlastností hlavne elimináciou podchladzovania vonkajšieho povrchu. Pri bezvegetačnej streche túto funkciu môže plniť sneh, ale v dnešnej dobe je jeho výskyt a dĺžka trvania krátka. Takisto sa jeho vlastnosti výrazne menia s druhom snehu.

Meranie zrážok bolo v roku 2021 značne obmedzené pre nízke úhrny. Nameraný dážď s vyšším úhrnom ukazuje však nato, že zadržanie vody funguje a následne sa aj zlepšuje chladiaci vplyv. Skladba dokáže zadržať podstatnú časť vody z bežného dažďa (75 %) a zadržať vodu filtrovaním v rozpätí od približne dvoch hodín. Tento čas, aj retencia sa samozrejme znižuje v závislosti od dĺžky trvania zrážok, resp. ich opakovania.

Pri letnom dni (Obr. 10), sa rozdiel medzi maximom teploty vegetácie a teploty na povlakovej krytine pohybuje medzi 5–7 °C s fázovým posunom 3–4 hodiny. Teplotný rozkyv je rádovo nižší ako pri bezvegetačnej streche a závisí od obsahu vody v skladbe. Pri suchej skladbe je pri analyzovanom dni 15 °C.

Klimatická, energeticky aktívna strecha STERED®

KLIMATICKÁ, ENERGETICKY AKTÍVNA VEGETAČNÁ STRECHA – cesta k energetickej efektívnosti budovy – EUROSTAV 3-2020

Biosolárna strecha Viessmann